okna drewniane

Okna drewniane czy plastikowe? Na jaki model się zdecydować?

Dodano 03.02.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Remontując lub budując dom, wybieramy materiały nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Zazwyczaj pod uwagę bierze się wiele czynników takich jak cena, trwałość, niezawodność czy łatwy montaż. Nie inaczej jest przy wyborze okien. Największy kłopot sprawia podjęcie decyzji dotyczącej tego, czy lepiej wybrać okna drewniane, czy plastikowe. Różnice między tymi modelami są znaczące i odnoszą się głównie do parametrów izolacyjności akustycznej i termicznej oraz przepuszczalności powietrza. Warto je poznać, by wiedzieć, który model lepiej spełni nasze oczekiwania i bardziej dopasuje się do preferowanego stylu.

Plastikowe czy drewniane, które okna wybrać?

Pierwszą istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, porównując okna plastikowe z drewnianymi, jest współczynnik izolacyjności termicznej. O ilości przenikanego ciepła decyduje zarówno szyba okienna, jak i rama, a w zasadzie jej szczelność i prawidłowy montaż. Okna drewniane dobrze zatrzymują ciepło, jednakże dodatkowe warstwy izolacyjne łatwiej zamontować przy oknach plastikowych. Większa szczelność wpływa na niższą utratę energii, a co za tym idzie i niższe opłaty za ogrzewanie. W tym zestawieniu więc lepiej wypadają okna PCV, które dodatkowo zabezpieczane, są bardziej energooszczędne.

Poza izolacyjnością termiczną ważna jest też maksymalna przepuszczalność powietrza w oknach. Ten parametr określany jest przez polskie przepisy prawne i wynosi nie więcej niż 0,3 m3 / (mhdaPa2/3). Okna plastikowe i drewniane mają zatem bardzo podobny współczynnik infiltracji powietrza, co oznacza, że są przewiewne w niemalże takim samym stopniu.  Ponadto przy wyborze okien liczy się również dźwiękoszczelność. W tym przypadku oba modele sprawdzają się bardzo dobrze. Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe cieszą się niezawodną izolacyjnością akustyczną, która skutecznie hamuje przepływ nieprzyjemnych dźwięków z zewnątrz.

Który model jest lepszy jakościowo i kosztuje mniej?

Większą trwałością wyróżniają się okna drewniane. Ich żywotność, przy odpowiedniej konserwacji, szacuje się nawet na 50 lat. Okna plastikowe z kolei swoje funkcje spełniają przez około 30 lat. Mimo że nie wymagają specjalnej pielęgnacji, po tym czasie się zużywają i  konieczna jest ich wymiana. Okien PCV w przeciwieństwie do modeli drewnianych nie można też naprawić. Powierzchowne uszkodzenia często są przyczyną wymiany na nowe. Nie da się też dowolnie zmieniać ich kolorów, gdyż plastikowych ram się nie maluje. Mając okna drewniane z kolei, można dowolnie zmieniać ich kolorystykę, dopasowując ją do trendów i aranżacji całego budynku.

Zasadnicza różnica między oknami drewnianymi a plastikowymi obejmuje również cenę. Zazwyczaj droższe są te pierwsze. Przemawia za tym nie tylko większa trwałość, ale również wykorzystanie ekologicznego, naturalnego materiału. Najwięcej zapłacić trzeba za ramy wykonane z drewna dębowego lub modrzewiowego. Nieco tańszym rozwiązaniem jest zakup ram sosnowych lub świerkowych. Okna plastikowe natomiast wykonywane są z taniego i nietrwałego tworzywa, które po zużyciu nie podlega biologicznemu rozkładowi.

Plastik czy drewno, który materiał prezentuje się estetyczniej?

W zestawieniu walorów estetycznych zdecydowanie lepiej wypadają okna drewniane. Ich naturalny wygląd pasuje niemalże do każdego stylu. Najlepiej sprawdzą się jednak w pomieszczeniach rustykalnych o ciepłym i przytulnym obliczu. Łatwiej wykonywać na nich zdobienia i zmienić ogólny charakter np. poprzez przemalowanie ram. Okna plastikowe z kolei dobrze prezentują się w biurowcach, zakładach przemysłowych czy obiektach użyteczności publicznej. Ich estetyka bardziej odpowiada minimalizmowi i nowoczesności. Wybór odpowiedniego modelu uzależniony jest jednak przede wszystkim od osobistych preferencji każdego klienta.


svg+xml;base64,PHN2ZyB4bWxucz0iaHR0cDovL3d3dy53My5vcmcvMjAwMC9zdmciIHdpZHRoPSIxIiBoZWlnaHQ9IjEiPjwvc3ZnPg==