projektowaniu schodów drewnianych

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu schodów drewnianych? 

Dodano 10.11.2020, Kategoria: Blog, Tagi:

Schody są niezwykle istotnym elementem konstrukcyjnym każdego budynku. Łączą ze sobą poszczególne kondygnacje. Większość współczesnych domów jednorodzinnych składa się z dostępnego dla wszystkich (zarówno domowników, jak i gości) parteru oraz intymnej strefy znajdującej się na górnej kondygnacji. To właśnie na piętrze umieszczone są zazwyczaj sypialnie oraz prywatna duża łazienka dostępna tylko dla członków rodziny. Bez schodów niemożliwe byłoby korzystanie z tych dwóch przestrzeni i sprawna komunikacja między nimi. Kiedy dochodzi do etapu wykończenia domu, większość z nas staje przed dylematem: jakie schody wybrać? 


Doskonałą propozycją są schody drewniane, które pasują do większości wnętrz, nadając im oryginalny charakter oraz niezwykłą przytulności i ciepło. Ich wielką zaletą jest też temperatura – drewno to naturalny, ciepły materiał, dlatego nawet chodząc po nim boso, nie zmarzniemy. Schody drewniane to doskonały sposób na wzbogacenie wnętrza pięknym elementem kompozycyjnym, który doda uroku całej aranżacji.


Jakie są rodzaje schodów drewnianych?


Decydując się na zaprojektowanie i montaż schodów drewnianych w swoim domu, musimy najpierw wybrać ich odpowiedni rodzaj. Nasza firma od wielu lat zajmuje się produkcją drewnianych elementów wykończeniowych, dlatego mamy bogate doświadczenie i potrafimy doradzić klientom taki typ schodów, który będzie najlepiej prezentował się w danym domu. Do wyboru mamy:


Schody policzkowe – charakteryzują się solidną konstrukcją, która zapewnia użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo. Drewniane stopnie umieszczone są w policzkach nośnych (odpowiednio wyfrezowanych gniazdach), znajdujących się między dwoma deskami zamykającymi stopnie z dwóch stron. Zaletą tych schodów są ich niewielkie gabaryty, dzięki czemu można je zamontować nawet w małych pomieszczeniach.


Schody samonośne – ich konstrukcja nośna może być wykonana z drewna albo stali. Jest ich integralną częścią, do której przymocowane są drewniane stopnie. Balustrada jest również na stałe zespolona ze schodami. 


Schody dywanowe – niezwykle efektowne schody, które przypominają zwiewny dywan spływający swobodnie z konstrukcji nośnej. Takie schody to prawdziwa ozdoba każdego wnętrza.


Schody kręcone – pasują do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, skandynawskim i industrialnym. Są bardzo lekkie wizualnie i zajmują bardzo mało miejsca. Zbudowane są zazwyczaj na planie koła albo kwadratu. 


Schody zabiegowe – to często spotykane w domach schody, których konstrukcja charakteryzuje się biegiem skręcającym pod kątem prostym. 


Co należy brać pod uwagę, projektując schody?


Projektując schody, powinniśmy uwzględnić kilka czynników. Najważniejsze jest ich położenie, przeznaczenie, pożądany przez nas kształt, kąt nachylenia schodów, rodzaj konstrukcji nośnej, na której będą się opierać oraz materiał, z jakiego będą zrobione. W przypadku schodów drewnianych najczęściej wybierane są schody policzkowe, chociaż obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się schody dywanowe wprowadzające do wnętrza piękny design i doskonale prezentujące urok naturalnego usłojenia drewna. 


svg+xml;base64,PHN2ZyB4bWxucz0iaHR0cDovL3d3dy53My5vcmcvMjAwMC9zdmciIHdpZHRoPSIxIiBoZWlnaHQ9IjEiPjwvc3ZnPg==