stolarz

Jak rozpoznać dobrego stolarza? 

Dodano 24.06.2020, Kategoria: Blog, Tagi:

Stolarstwo to sztuka wykonywania z drewna naturalnego mebli oraz różnych przedmiotów, których używamy na co dzień. Ludzie od bardzo dawna zajmują się stolarstwem, ponieważ drewno to doskonały materiał, z którego można wytwarzać mnóstwo przydatnych i praktycznych rzeczy. Pierwszy cech stolarski w naszym kraju powstał już w XV wieku.

W tamtych czasach wszystkie drewniane przedmioty i elementy były produkowane ręcznie przy użyciu specjalnych narzędzi napędzanych wyłącznie siłą własnych mięśni. Rozwój tego rzemiosła był ściśle związany z dynamicznym rozwojem miast i stale powiększającą się grupą mieszczan. Wraz z rozwojem mieszczaństwa zwiększał się też popyt na drewniane meble i elementy wystroju wnętrz. Dzisiaj stolarze używają zarówno narzędzi ręcznych, jak i elektrycznych, które usprawniają i przyśpieszają ich pracę. Mimo upływu lat drewniane przedmioty ciągle cieszą się ogromną popularnością. Drewno to naturalny surowiec charakteryzujący się pięknem i oryginalnością, dlatego wciąż lubimy otaczać się drewnianymi rzeczami. 

Jaki powinien być dobry stolarz?

Chcąc zakupić drewniane meble albo zrobić w swoim domu drewniane schody lub podłogę, musimy znaleźć odpowiedniego stolarza. Jak rozpoznać dobrego fachowca, który zna się na swoim rzemiośle i będzie umiał sprostać naszym oczekiwaniom? Oto cechy, które wyróżniają dobrych stolarzy:

1. Umiejętności manualne
Umiejętności manualne stolarza to podstawa. Każdy pracujący w tym zawodzie rzemieślnik musi być bardzo sprawny manualnie, gdyż jego praca w dużej mierze opiera się na biegłości rąk. Ważne jest szybkie i sprawne operowanie narzędziami, a także zdolność wykonywania bardzo precyzyjnych ruchów.


2. Wyobraźnia przestrzenna 
Dzięki niej stolarz bez problemu może wyobrazić sobie realizowany projekt i optymalnie dopasować go do wnętrza.


3. Znajomość geometrii i matematyki 
Wiedza z zakresu matematyki i geometrii jest niezbędna, aby wykonać konieczne obliczenia przy tworzeniu projektów.


4. Zmysł estetyczny
Stolarz powinien mieć wrodzony zmysł estetyczny, dzięki czemu jego dzieła będą nie tylko solidnie wykonane, ale także ładne. Dobrze, kiedy stolarz umie doradzić klientowi w sprawie palety barw, kształtów czy stylu wykonywanych przedmiotów. 


5. Doświadczenie
Umiejętności i zdolności są tak samo istotne jak doświadczenie. Poprzez realizację różnorodnych projektów stolarz zdobywa niezbędną wiedzę, uczy się tajników obróbki drewna i ugruntowuje swoje przygotowanie teoretyczne. Wykonując kolejne zlecenia, nabywa doświadczenie, które procentuje w pracy. 


6. Wyposażenie warsztatu
Ważną kwestią jest również wyposażenie warsztatu stolarza. Powinien mieć on dostęp do nowoczesnych technologii, jakie oferują nowe maszyny i narzędzia, dzięki czemu wykonywane przez niego przedmioty będą precyzyjne i trwałe.

 


svg+xml;base64,PHN2ZyB4bWxucz0iaHR0cDovL3d3dy53My5vcmcvMjAwMC9zdmciIHdpZHRoPSIxIiBoZWlnaHQ9IjEiPjwvc3ZnPg==